dom

Jakie pokrycie dachowe zastosować?

Jak wciąż w fakcie pokryć dachowych roboty stosują się od rozmiarów dachu, i zamykają na odbiorze prac od dekarzy. Zobaczmy, co liczy nas między ostatnimi krokami, jaka powinna stanowić kompatybilna organizacja prac przy urządzaniu pokrycia dachowego z blachy.
Niezależnie od tego, czy wolimy pokrycie z blachy płaskiej, ewentualnie z blachy profilowanej (blachodachówki, blacha trapezowa), organizację prac przy montażu pokrycia dachowego będzie równa.

Montaż pokrycia dachowego z blachy musi podjąć pomiar (obmiar) dachu i rozliczenie ilości niezbędnych materiałów. Najlepiej, żeby zdobyła się tym zatrudniona przez nas firma dekarska. Firmie dekarskiej wolno również zlecić zakup blachy dachowej a wszelkich potrzebnych przyborów do zestawu pokrycia.

Okres utrzymywania robót trudno na przodzie oszacować. Pragnie on bowiem z kwot połaci, stopnia skomplikowania ich wyglądu, rodzaju pokrycia, ale również z pogody, jaka potrafi spowodować nawet dłuższą przerwę.
Zazwyczaj montaż pokryć z blach dachowych nie trwa jednak dłużej niż tydzień albo dwa tygodnie, o ile nie rozłożymy rzeczy na trochę kroków.
Sprawdzenie geometrii więźby dachowej

Jak wyrób do pokrywania dachu istnieje teraz na obszarze budowy, ekipa ponownie mierzy więźbę, ostatnim całkowicie składając się na odnalezieniu odstępstw od pionów, etapów i stron. Przykłada się wówczas, czy przekątne połaci dachowych są sobie podobne, czy kąty pomiędzy punktami nie są zwichrowane, i jeszcze czy grzbiety krokwi tworzą swoją płaszczyznę.

Przed rozpoczęciem krycia dachu trzeba skorygować wszelkie odchyłki, naprawiając więźbę lub dokładając tu także ówdzie podkładki dystansowe. W maksymalnych sytuacjach, gdy więźba jest w specjalnie niebezpiecznym pozostaje (ze starości bądź w skutku partactwa cieśli), dekarze potrafią zatrzymać kontynuowania prac, dopóki cieśle nie naprawią usterek.
Montaż izolacji przeciwwilgociowej a zrealizowanie rusztu pod przykrycia z blach profilowanych (blachodachówki, blacha trapezowa) bądź dokonanie prostego poszycia pod pokrycie z blachy płaskiej

Ale niektóre pokrycia blaszane można wkładać do budowy nośnej dachu, czyli więźby. Oprócz nich są tak nazywane blachodachówki samonośne również specyficzne panele z blachy cynkowo-tytanowej.
Najpierw ale należy przeprowadzić izolację przeciwwilgociową z folii wstępnego krycia. Stawia się ją zszywkami do krokwi. Gdy dotrwa szybko ułożona, można uprawiać ruszt nośny pod przykrycia profilowane (blachodachówki, blacha trapezowa) lub wspomniane panele z blachy płaskiej. Tradycyjnie najpierw wzdłuż krokwi załamuje się drewniane kontrłaty. Później poprzecznie do nich potwierdza się łaty w odstępach wystawianych przez producenta pokrycia. Jeśli kupiliśmy blachodachówkę samonośną lub panele cynkowo-tytanowe, zamiast drewnianych kontrłat i łat prosto do krokwi przybijamy metalowe profile nośne.

Budowa konstrukcji nośnej pod przykrycia płaskie przypomina nieco inaczej. Zamiast izolacji z folii i rusztu z zimnych listew potrzeba w ważnej serie przybić do krokwi sztywne poszycie.
Sztywne poszycie przeprowadza się szczególnie z desek czy całych drewnopochodnych płyt OSB. Że materiał taki nie jest fabrycznie ochroniony przed pochłanianiem wody, chodzi go sam zaimpregnować, malując preparatem przestrzegającym przed grzybami i zapałem. Na drewnianym poszyciu trzeba ułożyć szczelną hydroizolację. Zwykle zbiera się ją z starego termozgrzewalnej. Podpłaskie pokrycie ważna też zakupić specjalną wzmocnioną folię wstępnego krycia lub membranę separacyjną.

Zanim prace dekarskie zaczną na doskonałe, w sztywnym poszyciu lub między łatami należy dokonać otwory na elementy, które będą mieć przez połać, na model na kanały antenowe, kominki wentylacyjne, kominki odpowietrzające system kanalizacyjny. Później będzie więc aktualnie niemożliwe.

3. Pierwsze obróbki blacharskie

Część obróbek blacharskich trzeba włożyć przed planowaniem pokrycia, między innymi miejscami nadrynnowy odprowadzający skropliny spod pokrycia dokładnie do rynien. Haki rynnowe, jeżeli nie są żyć przykręcane do naprawdę nazywanej deski czołowej, należy przyczepić do krokwi czy do suchego poszycia też przed zainstalowaniem pasa nadrynnowego. Tak jedno podchodzimy z rurami.
Przed układaniem pokrycia nakłada się także grzebienie lub kratki osłaniające wlot powietrza pod pokrycie (jeśli przedstawia żyć ono wentylowane). Robi się jeszcze tak zwane rynny koszowe, czyli obróbki blacharskie wewnętrznych styków połaci wskazane w faktu pokryć z blachy profilowanej.

4. Układanie blachy dachowej

Natychmiast po wyjściu montażu konstrukcji czytelnej i hydroizolacji można spróbować krycie dachu.

Blachę płaską miesza się, zawijając krawędzie taśm lub arkuszy – powstają kiedyś właśnie zwane rąbki leżące i kraje stojące. Takie pokrycie przyznaje się zarówno do stałego poszycia za pośrednictwem metalowych uchwytów nazywanych żabkami. Dzięki żabkom zabezpieczenia nie trzeba dziurawić gwoździami ani wkrętami.

Blachę profilowaną – blachodachówki i blachę trapezową – obraca się na interes i przykręca do łat. Stosuje się do ostatniego określonych wkrętów z uszczelkami, tak nazywanych wkrętów farmerskich. Po ułożeniu arkuszy blachodachówek lub blachy trapezowej trwa jeszcze wykończenie kalenic i narożników dachowych gąsiorami, czyli właśnie wyprofilowanymi obróbkami z takiego samego dokumentu a o takim jednym kolorze jak zabezpieczenie dachowe.

dachy Białystok

Dodaj komentarz