dom

Kryteria wyboru żyrandoli kryształowych

Żyrandole kryształowe to specjalna kategoria lamp sufitowych. Od innych modeli wyróżniają się obecnością wsporników podwieszanych przymocowanych do ramy. Krawędzie wieszaków załamują światło, tworząc wyjątkowe światła, tworzące określony wzór. Dzięki temu żyrandol zmienia wnętrze, tworzy szczególną, uroczystą atmosferę.

Uważa się, że kryształowe żyrandole nadają się tylko do klasycznych wnętrz. To nie jest do końca prawdą. Nowoczesne modele mogą wyglądać harmonijnie we wnętrzach nietradycyjnych stylów. Zależy to tylko od tego, jak prawidłowo wybrana jest lampa.

Kryteria wyboru żyrandoli kryształowych

  Przy wyborze lampy sufitowej głównymi czynnikami są powierzchnia pomieszczenia i wysokość sufitów. Przy wyborze rozmiaru żyrandola kryształowego należy przede wszystkim uwzględnić jego wysokość. Powinno to być tak, że między podłogą a dnem oprawy znajduje się, co najmniej około 200 centymetrów. W przeciwnym razie chodzenie po pomieszczeniu będzie niewygodne. Wyjątek stanowi przestrzeń nad stołem do jadalni możliwe jest zamontowanie do poziomu 170 cm od podłogi.

Przy niewielkiej wysokości sufitu lepiej jest używać modeli z uchwytem sufitowym. Są kompaktowe, nie mają wydłużonych pionowych elementów, są przymocowane bezpośrednio do sufitu.Tradycyjne modele montowane są na haku i mające formę wydłużoną w pionie, trzeba przyznać, że, więcej żyrandoli kryształowych nadaje się do pomieszczeń z wysokimi sufitami.

Rodzaj lamp oraz innych materiałów do żyrandola kryształowego

Żyrandol kryształowy może być zaprojektowany do użytku z halogenami, lampami LED i lampami żarowymi. Ta ostatnia opcja jest najczęstsza. Lampy mogą być standardowe, czyli E27 lub E14.

Masa lampy

Kryształ to dość ciężki materiał. Po zawieszeniu żyrandol będzie miał dużą masę, dlatego ważne jest dbanie o bezpieczne zamocowanie. Do instalacji pożądane jest stosowanie specjalnych haczyków, które są zamocowane w płycie.

Materiał ramy

Ważne jest, aby metalowa rama była wystarczająco mocna, odporna na korozję, aby zachować oryginalny kolor przez długi czas. Najczęściej mosiądz stosuje się z różnymi powłokami dekoracyjnymi. Niektóre modele są wykonane z kutej stali.

Gdzie najlepiej zainstalować żyrandol kryształowy?

Kryształowy żyrandol może być zainstalowany w prawie każdym pomieszczeniu. Jednocześnie cel, funkcjonalność pomieszczenia wpłynie na wybór lampy:

  • Na korytarz należy wybierać modele o małym rozmiarze. Wyjątkiem są wielkie sale o dużej powierzchni, z dużą wysokością sufitu.
  • Kuchnia i jadalnia. Wskazane jest, aby wybrać lampy o prostym designie, tak, aby ich forma nie była zbyt skomplikowana.
  • Jeśli żyrandol służy do oświetlania obszaru roboczego, lepiej wybrać mocny, ale stosunkowo niewielki model. W przypadku przestronnych biur, zaprojektowanych do przyjmowania gości, wybierać należy obszerne żyrandole, jeśli wielkość pomieszczenia pozwala na zainstalowanie takich lamp.
  • Kryształowy żyrandol do salonu może mieć złożony design i większy rozmiar. W tym przypadku jest on używany, jako jeden z podstawowych elementów wystroju wnętrza.
  • Do sypialni lepiej wybrać małe eleganckie lampy. Często są one uzupełniane przez kinkiety ścienne lub lampy stołowe zainstalowane w zagłówku w tym samym stylu. Natomiast luksusowy pozłacany żyrandol, uzupełni pokój w stylu wiejskim.

Kolejny ważny punkt to liczba wisiorków kryształowych i inne elementy. Jeśli rama nie jest częścią projektu żyrandola i spełnia tylko praktyczne funkcje, zawieszenie powinno całkowicie ją zakryć. Jeśli ramka jest częścią kompozycji, liczba wisiorków może nie być tak duża.

Dodaj komentarz