budownictwo

Stal nierdzewna 3H13, 1.4028, X30Cr13 – cechy charakterystyczne

Stal nierdzewna 3H13, 1.4028, X30Cr13 to stal martenzytyczna, która jest odporna na rozciąganie. Głównie wykorzystywana jest w środowisku wodnym oraz budownictwie. Odznacza się rozbudowanymi właściwościami, które pozwalają na wszechstronne wykorzystanie stali. Przede wszystkim stal nierdzewna jest odporna na korozję, nie zmienia swoich właściwości przy stałym kontakcie z wodą, roztworem soli, alkoholem, kwasem azotowym oraz innych mieszaninach nie posiadających w swoim składzie chlorków np. kwasy organiczne, mydła i rozpuszczalniki.

Stal nierdzewna może być poddawana różnym procesom modyfikacyjnym, dzięki którym można ją dowolnie zginać i formować. Niska rozszerzalność termiczna i wysoka temperatura topnienia gwarantują łatwość obróbki stali nierdzewnej.

W składzie stali nierdzewnej 3H13, 1.4028, X30Cr13 znajdują się pierwiastki takie jak: C <0,26%, Si <1,0%, Mn <1,5%, Cr około 12%, S około 0,015% oraz P<0,04%. Ponadto stal nierdzewna 3H13 (1.4028) – właściwości mechaniczne ma następujące właściwości mechaniczne:

  •       twardość w stanie zmiękczonym 235 HB
  •       wytrzymałość na rozciąganie Rm < 740 MPA
  •       granica plastyczności Re 345 MPa

Wykorzystanie stali nierdzewnej 3H13, 1.4028, X30Cr13

Stal nierdzewna 3H13, 1.4028, X30Cr13 najczęściej używana jest do wytwarzania elementów, które zanurzone są w wodzie, kwasach lub roztworach. Pomocna jest przy produkowaniu części do systemów kanalizacyjnych, między innymi rury, zawory, wały, śrub, zlewy, zlewozmywaki, zbiorniki wodne i inne.

Stal nierdzewna znajduje swoje zastosowanie w przemyśle medycznym, za jej pomocą produkuje się liczne narzędzia i urządzenia medyczne (sprzęt chirurgiczny, diagnostyczny, dentystyczny, stomatologiczny, okulistyczny i wiele innych).

Stal nierdzewna 3H13, 1.4028, X30Cr13  ma dużą zawartość węgla i jest łatwa do hartowania, dzięki temu wykazuje wysoką odporność na korozję, przez co idealnie sprawdza się w przemyśle motoryzacyjnym. Stal nierdzewną używa się w motoryzacji głównie do produkcji kontenerów i zbiorników, które służą do przechowywania niebezpiecznych materiałów i cieczy. Zbiorniki wykonane ze stali nierdzewnej po dobrze przeprowadzonej dezynfekcji mogą na zmianę przewozić substancję szkodliwe ze spożywczymi (mleko). Ponadto stal nierdzewna używana jest w przemyśle samochodowym do produkcji rur wydechowych i katalizatorów.

Stal nierdzewna 3H13, 1.4028, X30Cr13 została również doceniona w przemyśle budowlanym, to  właśnie z niej powstają liczne wyroby hutnicze np. blachy, rury, profile, kątowniki, siatki i powierzchnie blaszane (szlifowane, matowe, koloryzowane i inne).

Stal nierdzewna używana jest do produkcji licznych artykułów użytku codziennego np. sztućce, garnki, lampy nowoczesne. Znalazła swoje zastosowanie w przeróżnych dziedzinach np. przemysł szklarski, urządzenia transportowe, sprzęt elektroniczny, artykułu gospodarstwa domowego, dekoracje i ozdoby, wały, tuleje, zawory, sprężyny, blachy i narzędzia pomiarowe.

Dodaj komentarz