budownictwo

Układanie kostki brukowej

Kostka brukowa należy do najchętniej wykorzystywanego materiału, jeśli chodzi o wykończenie ścieżek ogrodowych. Jeśli chcecie zdecydować się na jej zastosowanie powinniście wiedzieć w jaki sposób powinno się ja układać, by w przyszłości uniknąć problemów. Postaramy się krótko tą kwestię przedstawić w tym wpisie.

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Jeśli chcemy przygotować nawierzchnię z kostki brukowej musimy przygotować plan jej ułożenia z odpowiednim rozplanowaniem, szczególnie gdy chcemy, by kostka stworzyła ładny wzór. W te sytuacji musimy dobrze wiedzieć, gdzie poszczególne elementy powinny zostać ułożone, by wzór się udał zanim jeszcze rozpocznie się pracę. W trakcie układania kostki wykonać trzeba następujące zadania:

– korytowanie

– przygotowanie odwodnienia

– ustawienie krawężników

– przygotowanie podbudowy stabilizującej grunt

– układanie nawierzchni i jej zawibrowanie

Sprawne układanie kostki brukowej

Korytowanie to proces, w ramach którego wykonuje się wykop, mający głębokość mniej więcej 20-50 cm w zależności od gruntu i tego jak duże będzie obciążenie na kostkę. Jeśli będą jeździć po niej ciężkie samochody wykop musi być pogłębiony. Dno koryta należy wypracować w takiej formie, że nastąpi spadek w określonym kierunku zgodnym z projektem.

Odwodnienie może być konieczne, gdy będziemy układać kostkę na dużej powierzchni i nie będzie można tworzyć spadku w odpowiednim kierunku. To jak woda będzie odprowadzana zależy od uwarunkowania danego terenu. Na tym etapie prac, gdy odwodnienie będzie konieczne musimy rozprowadzić rury, które odprowadzą gromadzącą się wodę w odpowiednie miejsce. Konieczny może być również montaż specjalnej pompy.

Następnie można będzie ułożyć krawężniki, które znajdować się będą w obramowaniu nawierzchni. Można również przy równych powierzchniach ustalić ułożenie krawężników w taki sposób, by nie było konieczności przycinania kostki, ponieważ zawsze będzie to kłopotliwe.

Gdy przygotujemy się do układania kostki brukowej można rozpocząć cały proces przygotowując podbudowę z pospółki albo tłucznia drogowego. To element, który będzie pełnił rolę warstwy stabilizującej. Jeśli będziemy układać nawierzchnię pod duże obciążenia można ułożyć geowłókninę dodatkowo. Gdy te prace są wykonane należy przygotować warstwę podkładową najczęściej z piasku z cementem, dzięki której będzie można ułożyć równo kostkę. Gdy ta zostanie ułożona rozpoczyna się układanie kostki zgodnie z założonym projektem. W ostatnim etapie należy posypać ją drobnym piaskiem, który dostanie się w szczeliny i zablokuje kostki miedzy sobą.

Dodaj komentarz